2019

Canadian Gold Cup

Results

 

 

 

 

2019 Canadian Gold Cup Champion:   8j Justyn Cox

 

Justyn Cox Declared the Winner by Points after the A Main on the 2nd night was rained out..Cox won the Main on Friday Night and they got all the heats and b main in on Saturday before it was rained out....

 

 

 

Friday August 16, 2019

Castrol Raceway, Edmonton, Alberta Canada

NSA Sprint Series

Night #1 of the 64th Jim Albert Gold Cup

25 Cars

Fast Time:  8j Justyn Cox  14.667

Heat #1:  2jr Kelly Miller, 8j Justyn Cox, 7m Wade Fleming, 01 Jesse Dakus, 14 Rob Orgar,

                  97 Matthew Dussault, 25 Jason Cole

Heat #2:  9 Sean MacDonnell, 63 JJ Hickle, 35m Cody Maase, 2k Kyle Evans, 2x James

                 Setters, 24 Ben Silliker

Heat #3:  12 Casey Adams, 8r Tony Gualda, 16 Davis Miller, 36 Chevy Goodhope, 57 Ed

                  Weirsma, 0 Cal Hawkes

Heat #4:  10b Brody Anderson, 11 marc Duperron, 38 Trevor Turnbull, 9a Luke Didiuk, 

                  8d Dacklyn Fleming, 65 Wayne Calihoo

B Main:  2x Setters, 36 C Goodhope, 97 Dussault, 25 J Cole, 24 Silliker, 0 Hawkes

A Main:  8j Cox, 2jr K Miller, 63 Hickle, 8r Gualda, 11 M Duperron, 12 Ca Adams, 9 MacDonnell, 

               38 Turnbull, 16 D Miller, 01 J Dakus, 7m W Fleming, 97 Dussault, 2x Setter, 

               2k Evans, 10b Anderson, 36 C Goodhope, 9a Didiuk, 14 Orgar, 25 J Cole

Sportsman Sprints

14 Cars

Heat #1:  24 Ben Silliker, 6 Tom Watts, 65 Wayne Calihoo, 57x Ed Weirsma, 8d Decklyn Fleming,

                  7x Justin Enright, 22d Daryl Ballenger

Heat #2:  34 Johnny Weirsma, 66 Joey Duperron, 13 Bret Nykoluk, 8 Piere Guyon, 27 Marcel Bijma

A Main:  8 Guyon, 34 J Weirsma, 7c Enright, 66 J Duperron, 24 Silliker, 22d Ballenger, 6 Watts, 

                57x E Weirsma, 13 Mykoluk, 65 Calihoo, 27 Bijma

Saturday August 17, 2019

Night #2 of the 64th Jim Albert Gold Cup 

NSA Sprint Series

Heat #1:  01 Jesse Dakus, 8j Justyn Cox, 2k Kyle Evans, 38 Trevor Turnbull, 24 Ben Sillier, 

                 65 Wayne Calihoo

Heat #2:  12 Casey Adams, 9a Luke Didiuk, 2jr Kelly Miller, 2x James Setter, 57 Ed Weirsma, 

                  25 Jason Cole

Heat #3:   63 JJ Hickle, 9 Sean MacDonnell, 10b Brody Anderson, 36 Chevy Goodhope, 0 Cal Hawkes

Heat #4:   16 Davis Miller, 97 Matthew Dussault, 8r Tony Gualda, 11 Marc Duperron, 14 Rob Orgar,

                   8d Decklyn Fleming

 

B Main:  24 Sillier, 7m W Fleming, 36 C Goodhope, 0 Hawkes, 65 Calihoo, 8d D Fleming, 57 E Weirsma,

                25 Cole

 

A Main:  Rained Out....Justyn Cox Declared Champion based on Points

 

 

Sportsman Sprints

16 Cars

 

Heat #1:  66 Joey Duperron, 6 Tom Watts, 65 Wayne Calihoo, 24 Ben Sillier, 18 Scott Shaw,

                 8d Decklyn Fleming, 11 Grant Rude, 7x Justin Enright

Heat #2:  34 Johnny Weirsma, 13 Bret Nykoluk, 57x Ed Weirsma, 22d Daryl Belanger, 8 Piere

                  Guyon, 16 Cody Moir, 73 Rob Veley

 

A Main:   65 Calihoo, 8 Guyon, 66 J Duperron, 22d Belanger, 57x E Weirsma, 8d D Fleming, 13 Nykoluk, 

                 18 Shaw, 16 Moir, 7x Enright, 34 J Weirsma, 11 Rude, 6 Watts, 73 Veley, 24 Sillier