April 14th, 2017 update I have added a lot of California history, 1970-2000 NARC race by race win list, 1987-2016 Golden State Challenge Series race by race win list, on the Champions event list see all the event winners for all the special races out of California, Civil War Win List, Southern Oregon Speedway Sprint car top ten list for all years they have run 360 sprint races and so much more….more to come

Mark Smith won the final USCS Sprint Series race of the year…

  • USCS)Bubba Raceway Park FL…Top 10…1 #M1 Mark Smith 2 #24 Terry McCarl 3 #82 Matt Kurtz 4 #4 Danny Smith 5 #44 Trey Starks 6 #3a AJ Maddox 7 #14c Tyler Clem 8 #24d Danny Sams III 9 #w20 Greg Wilson 10 #07C Brandon Taylor 11/12
April 14th, 2017 update I have added a lot of California history, 1970-2000 NARC race by race win list, 1987-2016 Golden State Challenge Series race by race win list, on the Champions event list see all the event winners for all the special races out of California, Civil War Win List, Southern Oregon Speedway Sprint car top ten list for all years they have run 360 sprint races and so much more….more to come

Kevin Thomas Jr. wins Oval Nationals…..

AMSOIL USAC NATIONAL & USAC/CRA SPRINT CAR SERIES RACE RESULTS: November 11, 2017 – Perris, California – Perris Auto Speedway – “22nd Budweiser Oval Nationals presented by All Coast Construction”

 

WOODLAND AUTO DISPLAY / PROSOURCE QUALIFICATIONS: 1. Damion Gardner, 4, Alexander-16.550; 2. Thomas Meseraull, 19AZ, Reinbold/Underwood-16.570; 3. R.J. Johnson, 51, Martin-16.690; 4. Jake Swanson, 92, Sertich-16.700; 5. Robert Ballou, 12, Ballou-16.736; 6. Chad Boespflug, 69, Dynamics-16.800; 7. Brady Bacon, 63, Dooling/Hayward-16.852; 8. Logan Williams, 5J, Jory-16.856; 9. Mike Spencer, 4S, Gansen-16.873; 10. Cody Williams, 44, Jory-16.920; 11. Richard Vander Weerd, 10, Vander Weerd-16.942; 12. Austin Liggett, 56, Phulps-16.973; 13. Austin Williams, 2, Jory-16.995; 14. Max Adams, 5M, Adams-17.043; 15. Hunter Schuerenberg, 19, Reinbold/Underwood-17.080; 16. Danny Faria Jr., 17GP, Dutcher-17.102; 17. A.J. Bender, 21, Bender-17.127; 18. Isaac Chapple, 52, Chapple-17.135; 19. Dave Darland, 21K, Kruseman-17.148; 20. Jace Vander Weerd, 88, Vander Weerd-17.203; 21. Michael Pickens, 81, Watt-17.230; 22. Chris Gansen, 4G, Gansen-17.262; 23. Mike Martin, 16, Martin-17.276; 24. Matt McCarthy, 28M, McCarthy-17.285; 25. Tyler Courtney, 23, TOPP-17.294; 26. Kyle Edwards, 39E, Edwards-17.300; 27. Randy Waitman, 90, Waitman-17.364; 28. Dennis Gile, 13, Gile-17.370; 29. Jeremy Ellertson, 98, Ellertson-17.414; 30. Tommy Malcolm, 5X, Napier-17.452; 31. Verne Sweeney, 98V, Tracy-17.478; 32. Trent Williams, 52V, Williams-17.511; 33. Gary Marshall Jr., 72, Marshall-18.108;

 

EXTREME MUFFLERS / SIMPSON RACE PRODUCTS FIRST HEAT: (10 laps) 1. Spencer, 2. Ballou, 3. Gardner, 4. A.Williams, 5. Gansen, 6. Malcolm, 7. Chapple, 8. Edwards. 2:52.06

 

BROWN & MILLER RACING SOLUTIONS / COMPETITION SUSPENSION INCORPORATED SECOND HEAT: (10 laps) 1. Boespflug, 2. Adams, 3. Martin, 4. Darland, 5. Sweeney, 6. Waitman, 7. C.Williams, 8. Meseraull. NT

 

CIRCLE TRACK PERFORMANCE / CHALK STIX THIRD HEAT: (10 laps) 1. R.Vander Weerd, 2. Faria, 3. Johnson, 4. Bacon, 5. McCarthy, 6. T.Williams, 7. J.Vander Weerd, 8. Gile. 2:49.64

 

KEIZER ALUMINUM WHEELS / INDY RACE PARTS FOURTH HEAT: (10 laps) 1. L.Williams, 2. Courtney, 3. Swanson, 4. Liggett, 5. Pickens, 6. Ellertson, 7. Marshall. 2:53.67

 

KEIZER ALUMINUM WHEELS SUPER SIX DASH: (6 laps) 1. Justin Grant (#11 McGhee), 2. Chase Stockon (#32 32 TBI), 3. Windom (#5 Baldwin), 4. Kevin Thomas Jr. (#9 KT), 5. C.J. Leary (#30 Leary), 6. Brody Roa (#91R BR). 1:41.87

 

COMPETITION SUSPENSION INCORPORATED FIRST SEMI: (12 laps) 1. Gardner, 2. Swanson, 3. Martin, 4. Gile, 5. Bacon, 6. McCarthy, 7. Darland, 8. Ellertson, 9. Waitman, 10. Liggett, 11. T.Williams. NT

 

COMPETITION SUSPENSION INCORPORATED SECOND SEMI: (12 laps) 1. Johnson, 2. Chapple, 3. C.Williams, 4. J.Vander Weerd, 5. Malcolm, 6. A.Williams, 7. Pickens, 8. Gansen, 9. Sweeney, 10. Marshall. NT

 

FEATURE: (40 laps) 1. Kevin Thomas Jr., 2. Justin Grant, 3. Chad Boespflug, 4. Chris Windom, 5. Robert Ballou, 6. Brody Roa, 7. Chase Stockon, 8. Damion Gardner, 9. Tyler Courtney, 10. Logan Williams, 11. Mike Spencer, 12. Austin Williams, 13. R.J. Johnson, 14. Cody Williams, 15. Jake Swanson, 16. Danny Faria Jr., 17. Isaac Chapple, 18. Mike Martin, 19. Chris Gansen, 20. Dennis Gile, 21. C.J. Leary, 22. Brady Bacon, 23. Max Adams, 25. Tommy Malcolm, 26. Richard Vander Weerd. NT

———————–

**Meseraull flipped during the second heat.

 

FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-17 Stockon, Laps 18-31, Laps 32-33 Grant, Laps 34-40 Thomas.

SALDANA RACING PRODUCTS / ROD END SUPPLY / KSE RACE PRODUCTS HARD CHARGER: Chad Boespflug (13th to 3rd)

April 14th, 2017 update I have added a lot of California history, 1970-2000 NARC race by race win list, 1987-2016 Golden State Challenge Series race by race win list, on the Champions event list see all the event winners for all the special races out of California, Civil War Win List, Southern Oregon Speedway Sprint car top ten list for all years they have run 360 sprint races and so much more….more to come

Trey Starks wins USCS race at Bubba Raceway Park in Florida….

  • USCS)Bubba Raceway Park FLFeature Top 10…1 #44 Trey Starks 2 #24 Terry McCarl 3 #10m Morgan Turpen 4 #w20 Greg Wilson 5 #24d Danny Sams III 6 #83r Mark Ruel Jr 7 #22 johnny glibertson 8 #10 Terry Gray 9 #82 Matt Kurtz 10 #67T Brian Thomas USCS Presented by K&N Filters sprint heat winners tonite at Bubba Raceway Park Friday 11/10 Engler 1st heat 24 Terry McCarl, BMRS 2nd heat 1 Mark Smith, Schoenfeld 3rd heat 22 Johnny Gilbertson Gilbertson, DHR Suspension 4th heat 67 Brian Thomas and Pro Shocks 5th heat 4 Danny Smith Note that Scott Hunter won the Hoosier Speed Dash. 11/10
April 14th, 2017 update I have added a lot of California history, 1970-2000 NARC race by race win list, 1987-2016 Golden State Challenge Series race by race win list, on the Champions event list see all the event winners for all the special races out of California, Civil War Win List, Southern Oregon Speedway Sprint car top ten list for all years they have run 360 sprint races and so much more….more to come

Joey Saldana wins ASCS National race at Cocopah Speedway

Joey Saldana Unstoppable With Lucas Oil ASCS At Cocopah Speedway

SOMERTON, Ariz. (November 10, 2017) Getting the call to race 48-hours before the start of the Lucas Oil ASCS Cocopah Nationals, Indiana’s Joey Saldana answered the call with victory in the team’s second night of competition with the Lucas Oil American Sprint Car Series National Tour presented by the MAVTV Motorsports Network at the Cocopah Speedway.
“I was not supposed to be here driving this. Tayler [Malsam] was supposed to be here,” said Saldana when asked about the team’s formation and quick trip to Victory Lane.
“He’s had some concussion protocol stuff, and he felt that he wasn’t ready to drive. I was actually driving home from Charlotte when Kevin Rudeen called and said he was buying a plane ticket, Kevin wasn’t racing Yuma, if you want to come you can drive the car so really, it all happened 48-hours before this three-race deal started.”
Drawing ninth in his Heat Race to start off Friday night, Saldana ran to fourth, which set the Rudeen Racing No. 26 up sixth in the night’s second Qualifier. Advancing three more spots, the overall Passing Point total put Joey starting third in the A-Feature.
Racing past Seth Bergman on the opening lap for the race lead, Joey set a torrid pace as the leaders raced into traffic on Lap 7. Working top-shelf around the Cocopah Speedway, the entrance to the first turn brought Bergman back into play as the two swapped the lead for just a moment before Joey was able to race back to the top spot.
“It was crazy. On an open track, or if you could get the lapped car to peel off the top, you could see and make a nice corner, but if you tried going in behind another car, or someone hit it wrong it would blow a bunch of dust up and it blended in with the wall,” commented Saldana on the challenge the corner presented.
“As a driver, you don’t want to go to high but you don’t want to run to low and hit the hole, but if you missed your mark, and I mean, off a front tire. Just 8-10 inches, you were going to hit it, and guess what. I was off. I did not hit my marks, but luckily we saved it and got back to the front.”
Ripping two and three wide through traffic from there on, Joey Saldana was unchallenged in the non-stop, 25 lap A-Feature; building a 2.569 second buffer over the No. 23 of Seth Bergman at the drop of the checkered flag.
Swapping spots with Seth Bergman from Friday night, Aaron Reutzel used traffic to his advantage as the race drew to a close to grab third. Sam Hafertepe, Jr. crossed fourth with Wayne Johnson making up the top-five. Jason Solwold sixth was trailed by California’s Mitchell Faccinto with Johnny Herrera, Travis Rilat, and Lucas Wolfe making the top-ten.
With event points tallied, Seth Bergman (368) has earned the pole in Saturday’s $5,000 to win A-Feature with Aaron Reutzel (359) joining him on the front row. The remaining six drivers locked in include Travis Rilat (345), Joey Saldana (341), Sam Hafertepe, Jr. (340), Wayne Johnson (326), Jason Solwold (316), and Johnny Herrera (306).
With 35 drivers on hand, Heat Races went to Travis Rilat, Aaron Reutzel, Mitchell Faccinto, and Billy Chester. Qualifiers were topped by Sam Hafertepe, Jr., Johnny Herrera, and Seth Bergman. B-Main wins went to Sammy Swindell and Harli White.
Racing continues on Saturday, November 11, 2017 with racing getting underway at 7:30 P.M. (MST).
For continued updates on the American Sprint Car Series, from the National Tour to any of the seven regional tours that make up the over 150 races across the ASCS Nation in 2017, log onto http://www.ascsracing.com. Make sure to like the American Sprint Car Series on Facebook at http://www.facebook.com/LucasOilASCS, follow us on Twitter at http://www.twitter.com/LucasOilASCS, and check out our Instagram @LucasOilASCS.
Race Results:
Lucas Oil ASCS National Tour
ASCS Southwest Region
Cocopah Speedway – Somerton, Ariz.
Friday, November 10, 2017
Car Count: 35
Event Count: 36
Heat Races (Top 30 in Passing Points advance to Qualifiers)
Heat 1 (8 Laps): 1. 1-Travis Rilat, [1]; 2. 2C-Wayne Johnson, [4]; 3. 20Z-Rick Ziehl, [2]; 4. 15H-Sam Hafertepe Jr, [7]; 5. 96-Greg Hamilton, [3]; 6. 224-Sammy Swindell, [5]; 7. 12H-Tony Bruce Jr, [8]; 8. 90-Lance Norick, [9]; 9. 29-Darrell Sickles, [6]
Heat 2 (8 Laps): 1. 87-Aaron Reutzel, [2]; 2. 3-J.J. Hickle, [4]; 3. 77X-Alex Hill, [3]; 4. 17W-Harli White, [6]; 5. 21-Robbie Price, [1]; 6. 83T-Tanner Carrick, [7]; 7. 01-Josh Shipley, [9]; 8. 0-Ned Powers, [5]; 9. 95-Matt Covington, [8]
Heat 3 (8 Laps): 1. 37-Mitchell Faccinto, [1]; 2. 23-Seth Bergman, [3]; 3. 45X-Johnny Herrera, [2]; 4. 26-Joey Saldana, [9]; 5. 18S-Justin Sanders, [4]; 6. 17G-Dustin Gates, [6]; 7. 2L-Logan Forler, [5]; 8. 9R-Reece Goetz, [7]; 9. 14-Cody Sickles, [8]
Heat 4 (8 Laps): 1. 2B-Billy Chester III, [1]; 2. 18-Jason Solwold, [4]; 3. 74-Colton Hardy, [2]; 4. 8-Lucas Wolfe, [3]; 5. 17-Cameron (Cam) Smith, [6]; 6. 91-Chase Goetz, [7]; 7. 99-Skylar Gee, [5]; (DNS) 52-Blake Hahn,
Hoosier Tire Qualifiers (Top 16 in combined Passing Points advance to the A-Main)
Qualifier 1 (8 Laps): 1. 15H-Sam Hafertepe Jr, [3]; 2. 8-Lucas Wolfe, [1]; 3. 20Z-Rick Ziehl, [2]; 4. 87-Aaron Reutzel, [6]; 5. 37-Mitchell Faccinto, [4]; 6. 224-Sammy Swindell, [9]; 7. 3-J.J. Hickle, [5]; 8. 2L-Logan Forler, [10]; 9. 83T-Tanner Carrick, [7]; 10. 01-Josh Shipley, [8]
Qualifier 2 (8 Laps): 1. 45X-Johnny Herrera, [2]; 2. 18-Jason Solwold, [5]; 3. 26-Joey Saldana, [6]; 4. 91-Chase Goetz, [7]; 5. 17-Cameron (Cam) Smith, [1]; 6. 21-Robbie Price, [8]; 7. 17W-Harli White, [3]; 8. 2B-Billy Chester III, [4]; 9. 12H-Tony Bruce Jr, [9]; 10. (DNF) 99-Skylar Gee, [10]
Qualifier 3 (8 Laps): 1. 23-Seth Bergman, [4]; 2. 18S-Justin Sanders, [1]; 3. 2C-Wayne Johnson, [6]; 4. 1-Travis Rilat, [5]; 5. 74-Colton Hardy, [2]; 6. 9R-Reece Goetz, [10]; 7. (DNF) 96-Greg Hamilton, [7]; 8. (DNF) 17G-Dustin Gates, [8]; 9. (DNF) 90-Lance Norick, [9]; 10. (DNF) 77X-Alex Hill, [3]
BMRS B-Main (Top 3 advance to the A-Feature)
B Feature 1 (12 Laps): 1. 224-Sammy Swindell, [1]; 2. 12H-Tony Bruce Jr, [6]; 3. 52-Blake Hahn, [10]; 4. 21-Robbie Price, [2]; 5. 0-Ned Powers, [8]; 6. 90-Lance Norick, [7]; 7. 2L-Logan Forler, [4]; 8. 77X-Alex Hill, [5]; 9. 14-Cody Sickles, [9]; 10. (DNF) 9R-Reece Goetz, [3]
B Feature 2 (12 Laps): 1. 17W-Harli White, [2]; 2. 96-Greg Hamilton, [3]; 3. 95-Matt Covington, [7]; 4. 17G-Dustin Gates, [4]; 5. 01-Josh Shipley, [6]; 6. 17-Cameron (Cam) Smith, [1]; 7. 83T-Tanner Carrick, [5]; 8. 29-Darrell Sickles, [8]; (DNS) 99-Skylar Gee,
Protect the Harvest A-Feature:
A Feature (25 Laps): 1. 26-Joey Saldana, [3]; 2. 23-Seth Bergman, [1]; 3. 87-Aaron Reutzel, [6]; 4. 15H-Sam Hafertepe Jr, [5]; 5. 2C-Wayne Johnson, [4]; 6. 18-Jason Solwold, [2]; 7. 37-Mitchell Faccinto, [9]; 8. 45X-Johnny Herrera, [7]; 9. 1-Travis Rilat, [8]; 10. 8-Lucas Wolfe, [11]; 11. 17W-Harli White, [18]; 12. 91-Chase Goetz, [12]; 13. 224-Sammy Swindell, [17]; 14. 95-Matt Covington, [22]; 15. 18S-Justin Sanders, [13]; 16. 3-J.J. Hickle, [14]; 17. 74-Colton Hardy, [15]; 18. 52-Blake Hahn, [21]; 19. 20Z-Rick Ziehl, [10]; 20. 12H-Tony Bruce Jr, [19]; 21. 96-Greg Hamilton, [20]; 22. 2B-Billy Chester III, [16]; 23. 90-Lance Norick, [23]
Lap Leader(s): Joey Saldana 1-25
CP-Carrillo Hard Charger: Matt Covington +8
FSR High Point Driver: Seth Bergman
Provisional(s): Lance Norick (Regional)
Year To Date:
2017 Lucas Oil ASCS A-Main Winner(s): Sam Hafertepe, Jr. – 15 (3/17 – Devil’s Bowl Speedway; 3/18 – Devil’s Bowl Speedway; 4/7 – Texas Motor Speedway; 4/8 – Texas Motor Speedway; 4/15 – Missouri State Fair Speedway; 6/13 – Devil’s Bowl Speedway; 6/14 – Lawton Speedway; 6/23 – Skagit Speedway; 6/24 – Skagit Speedway; 7/14 – Black Hills Speedway; 8/20 – Missouri State Fair Speedway; 8/27 – Smoky Mountain Speedway; 9/2 – Jackson Motorplex; 9/23 – Lucas Oil Speedway; 9/30 – I-80 Speedway); Aaron Reutzel – 6 (5/11 – Lakeside Speedway; 6/15 – Creek County Speedway; 6/17 – Lucas Oil Speedway; 6/22 – Skagit Speedway; 7/15 – Black Hills Speedway; 10/21 – Devil’s Bowl Speedway); Wayne Johnson – 2 (7/7 – Gallatin Speedway; 7/8 – Gallatin Speedway); Sammy Swindell – 3 (9/21 – Lucas Oil Speedway; 9/22 – Lucas Oil Speedway; 10/7 – El Paso County Raceway); Jake Bubak – 1 (6/9 – West Texas Raceway); Kyle Bellm – 1(6/10 – Route 66 Motor Speedway); Brian Brown – 1 (6/16 – Randolph County Raceway); Matt Covington – 1 (6/30 – Grays Harbor Raceway); Roger Crockett – 1 (7/1 – Grays Harbor Raceway); Terry McCarl – 1 (7/29 – Knoxville Raceway); Gregg Bakker – 1 (7/30 – Mason City Motor Speedway); Tim Shaffer – 1 (8/3 – Knoxville Raceway); Greg Hodnett – 1 (8/4 – Knoxville Raceway); Clint Garner – 1 (8/5 – Knoxville Raceway); Tim Crawley – 1 (8/24 – Riverside International Speedway); John Carney II – 1 (10/20 – Devil’s Bowl Speedway); Travis Rilat – 1 (11/9 – Cocopah Speedway); Joey Saldana – 1 (11/10 – Cocopah Speedway);
2017 Lucas Oil ASCS Driver Standings (Top 10): 1. Sam Hafertepe, Jr. 5,225; 2. Aaron Reutzel 4,837; 3. Wayne Johnson 4,721; 4. Matt Covington 4,683; 5. Johnny Herrera 4,610; 6. Seth Bergman 4,593; 7. Blake Hahn 4,446; 8. Skylar Gee 4,055; 9. Harli White 3,667, 10. Josh Baughman 1,855;

April 14th, 2017 update I have added a lot of California history, 1970-2000 NARC race by race win list, 1987-2016 Golden State Challenge Series race by race win list, on the Champions event list see all the event winners for all the special races out of California, Civil War Win List, Southern Oregon Speedway Sprint car top ten list for all years they have run 360 sprint races and so much more….more to come

Brody Roa upsets the best of USAC for Oval Nationals Night #2 win

AMSOIL USAC NATIONAL & USAC/CRA SPRINT CAR SERIES RACE RESULTS: November 10, 2017 – Perris, California – Perris Auto Speedway – “22nd Budweiser Oval Nationals presented by All Coast Construction”

 

WOODLAND AUTO DISPLAY / PROSOURCE QUALIFICATIONS: 1. Kevin Thomas Jr., 9K, KT-16.302; 2. Justin Grant, 11, McGhee-16.517; 3. Chase Stockon, 32, 32 TBI-16.599; 4. Chris Windom, 5, Baldwin-16.722; 5. Chad Boespflug, 69, Dynamics-16.738; 6. Dave Darland, 73, Ford-16.778; 7. Damion Gardner, 4, Alexander-16.791; 8. Hunter Schuerenberg, 19, Reinbold/Underwood-16.802; 9. Brody Roa, 91R, BR-16.814; 10. Jake Swanson, 92, Sertich-16.851; 11. Tyler Courtney, 23C, TOPP-16.870; 12. Austin Williams, 2, Jory-16.878; 13. R.J. Johnson, 51, Martin-16.883; 14. Kyle Edwards, 39E, Edwards-16.936; 15. Stevie Sussex, 42, Cheney-16.941; 16. Tommy Malcolm, 5X, Napier-16.956; 17. Brady Bacon, 63, Dooling/Hayward-16.958; 18. Mike Spencer, 4S, Gansen-16.987; 19. Max Adams, 5M, Adams-16.995; 20. Richard Vander Weerd, 10, Vander Weerd-17.002; 21. Mike Martin, 16, Martin-17.006; 22. Danny Faria Jr., 17GP, Dutcher-17.028; 23. Austin Liggett, 56, Phulps-17.033; 24. Cody Williams, 44, Jory-17.035; 25. Logan Williams, 5J, Jory-17.045; 26. C.J. Leary, 30, Leary-17.070; 27. Isaac Chapple, 52, Chapple-17.113; 28. Chris Gansen, 4G, Gansen-17.135; 29. Robert Ballou, 12, Ballou-17.161; 30. Carson Macedo, 73T, Ford-17.169; 31. A.J. Bender, 21, Bender-17.213; 32. Dennis Gile, 13, Gile-17.216; 33. Trent Williams, 52V, Williams-17.243; 34. Michael Pickens, 81, Watt-17.309; 35. Matt McCarthy, 28M, McCarthy-17.326; 36. Jace Vander Weerd, 88, Vander Weerd-17.336; 37. Thomas Meseraull, 19AZ, Reinbold/Underwood-17.383; 38. Jeremy Ellertson, 98, Ellertson-17.441; 39. Verne Sweeney, 98V, Tracy-17.474; 40. Shon Deskins, 42X, Cheney-17.669; 41. Gary Marshall Jr., 72, Marshall-18.018; 42. Ronnie Gardner, 7K, Kruseman-18.022; 43. Randy Waitman, 90, Waitman-NT.

 

EXTREME MUFFLERS / SIMPSON RACE PRODUCTS FIRST HEAT: (10 laps) 1. Leary, 2. Courtney, 3. Thomas, 4. Martin, 5. Malcolm, 6. Darland, 7. J.Vander Weerd, 8. Bender, 9. Marshall. 2:48.26

 

BROWN & MILLER RACING SOLUTIONS / COMPETITION SUSPENSION INCORPORATED SECOND HEAT: (10 laps) 1. Faria, 2. Chapple, 3. D.Gardner, 4. A.Williams, 5. Bacon, 6. Grant, 7. Meseraull, 8. Gile, 9. R.Gardner. 2:50.28

 

CIRCLE TRACK PERFORMANCE / CHALK STIX THIRD HEAT: (10 laps) 1. Liggett, 2. Spencer, 3. Stockon, 4. Johnson, 5. Schuerenberg, 6. T.Williams, 7. Gansen, 8. Waitman, 9. Ellertson. 2:51.16

 

KEIZER ALUMINUM WHEELS / INDY RACE PARTS FOURTH HEAT: (10 laps) 1. Ballou, 2. Adams, 3. Windom, 4. Roa, 5. C.Williams, 6. Pickens, 7. Edwards, 8. Sweeney. 2:50.15

 

PYROTECT RACING CELLS FIFTH HEAT: (10 laps) 1. L.Williams, 2. Sussex, 3. R.Vander Weerd, 4. Boespflug, 5. Swanson, 6. Deskins, 7. McCarthy, 8. Macedo. NT

 

COMPETITION SUSPENSION INCORPORATED SEMI: (12 laps) 1. Grant, 2. Macedo, 3. Swanson, 4. Darland, 5. Malcolm, 6. Bender, 7. Meseraull, 8. J.Vander Weerd, 9. Gansen, 10. T.Williams, 11. Edwards, 12. Pickens, 13. Gile, 14. Ellertson, 15. Deskins, 16. Sweeney, 17. Waitman, 18. Marshall, 19. C.Williams, 20. Schuerenberg, 21. Bacon, 22. McCarthy. NT

 

EVELYN PRATT FEATURE: (30 laps) 1. Brody Roa, 2. Kevin Thomas Jr., 3. Chris Windom, 4. Justin Grant, 5. Robert Ballou, 6. Tyler Courtney, 7. Richard Vander Weerd, 8. C.J. Leary, 9. Brady Bacon, 10. Jake Swanson, 11. Mike Spencer, 12. Chase Stockon, 13. Max Adams, 14. Danny Faria Jr., 15. Damion Gardner, 16. Austin Williams, 17. Isaac Chapple, 18. Austin Liggett, 19. Mike Martin, 20. Jeremy Ellertson, 21. Chad Boespflug, 22. Dave Darland, 23. R.J. Johnson, 24. Stevie Sussex, 25. Carson Macedo, 26. Logan Williams, 27. Cody Williams. NT

———————–

**Sussex and Johnson flipped during the feature.

 

FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-30 Roa

SALDANA RACING PRODUCTS / ROD END SUPPLY / KSE RACE PRODUCTS HARD CHARGER: Robert Ballou (23rd to 5th)

 

NEW AMSOIL USAC/CRA SPRINT CAR POINTS:

 

NEXT AMSOIL USAC NATIONAL & USAC/CRA SPRINT CAR RACE: November 11 – Perris (CA) Auto Speedway – “22nd Budweiser Oval Nationals presented by All Coast Construction”